02.07.2026 Кондор Спорт
#football, #italy, #condorsport
Едва на 13 години, а вече е сред най-обещаващите таланти в Италия. Българинът Александър Генов роден през 2013 продължава да впечатлява с развитието си на Апенините, след като получи повиквателна от националния отбор на Италия за турнир в Бари, където ще бъде част от селекцията на едни от най-талантливите деца в страната.
За едно българско семейство подобен момент е повод за огромна гордост. За самия Александър обаче това е поредната крачка по дългия път, който извървява с много труд, дисциплина и любов към футбола.
В момента Александър Генов е състезател на италианския Castel del Piano - Перуджа – клуб, който през последните години се превърна в идеалната среда за неговото развитие.
Изявите му не остават незабелязани. Интерес към младия българин вече проявяват академиите на Лацио, Перуджа и Пескара, които следят внимателно развитието му.
Въпреки сериозния интерес, окончателното решение все още не е взето. Пред Александър и неговото семейство стои важен избор – дали още тази година да приеме предложението на един от клубовете или да остане още един сезон в настоящия си отбор, където продължава да получава достатъчно игрово време и спокойствие за развитие.
Малко хора знаят, че италианският футбол има много ясни правила относно трансферите на деца.
До навършване на 14-годишна възраст младите футболисти могат да преминават само в клубове от своя регион или на максимум около 100 километра извън него. Именно затова изборът на Александър в този момент е ограничен до няколко клуба.
След като навърши 14 години обаче, възможностите пред него ще бъдат много по-големи. Тогава той ще може да избере практически всеки клуб в Италия, който проявява интерес към него.
Дали ще изчака този момент или ще направи следващата крачка още сега? Отговорът предстои.
Най-голямото признание към момента идва с повиквателната за престижния турнир в Бари.
Александър е селектиран сред най-перспективните деца в цяла Италия, което само по себе си е огромно признание, особено за момче, което носи българския корен със себе си.
Подобни селекции рядко са случайни. Те са резултат от постоянство, характер и качества, които специалистите са забелязали през последните месеци.
Изминалият сезон е повече от показателен за развитието на младия талант.
Само за една година Александър Генов записва 109 официални мача и 90 гола, като играе както със своя набор, така и срещу по-големи футболисти.
Подобно натоварване е рядкост дори в една от най-силните футболни държави в света, но именно то му помага ежедневно да се развива и да трупа безценен опит.
Все повече български деца получават шанс да се развиват в едни от най-добрите футболни академии в Европа, а историята на Александър Генов е поредното доказателство, че когато талантът е подкрепен с много труд и правилна среда, резултатите не закъсняват.
Пред него тепърва предстоят най-важните решения в кариерата му. Но едно е сигурно – когато едва на 12 години си в полезрението на клубове като Лацио, Перуджа и Пескара и получаваш повиквателна сред най-добрите деца в Италия, бъдещето изглежда повече от обещаващо.
Остава въпроса, защо този талант все още не е забелязан в България?
Пожелаваме успех на Александър Генов и вярваме, че съвсем скоро ще чуваме името му не само по италианските терени, но и като повод за гордост за целия български футбол.